Profesjonalna pomoc
na silną zgagę

Profesjonalna pomoc<br>na silną zgagę

Jakie owoce przy refluksie? Przykłady

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Dieta ma kluczowe znaczenie w niwelowaniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Niekiedy jednak można znaleźć rozbieżne informacje odnośnie tego, co jeść, aby przeciwdziałać zgadze. Wątpliwości wśród pacjentów budzi zwłaszcza kwestia jedzenia owoców.

Dieta ma kluczowe znaczenie w niwelowaniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Niekiedy jednak można znaleźć rozbieżne informacje odnośnie tego, co jeść, aby przeciwdziałać zgadze. Wątpliwości wśród pacjentów budzi zwłaszcza kwestia jedzenia owoców. Sprawdź, jakie owoce można jeść przy refluksie?

Jakie owoce można jeść przy refluksie?

Refluks żołądkowo-przełykowy to dość powszechna dolegliwość, której podstawowym objawem jest zgaga, czyli uczucie pieczenia i palenia w przełyku. Zgaga jest bezpośrednim następstwem wstecznego zarzucania treści żołądkowej do przełyku. Kwaśny sok żołądkowy podrażnia bowiem przełyk, skutkując charakterystycznym paleniem, szczypaniem umiejscowionym między gardłem a żołądkiem.

Aby przeciwdziałać zgadze zalecana jest modyfikacja diety. Należy przede wszystkim zwiększyć spożycie pokarmów, które hamują wydzielanie kwasu żołądkowego. Jakie owoce przy refluksie będą wskazane?

Śledząc literaturę na ten temat, można znaleźć rozbieżne informacje odnośnie tego, jakie owoce można jeść przy refluksie. Kwestią budzącą wątpliwości jest zwłaszcza to, czy można jeść jabłka przy refluksie. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wśród owoców na refluks, które hamują wydzielanie kwasu żołądkowego wymieniają przede wszystkim ananasy, brzoskwinie, morele, gruszki i jabłka [Kowalski, Kowalska]. Zgodnie z powyższym nie trzeba rezygnować z jedzenia jabłek.

Pacjenci często pytają lekarzy, czy przy refluksie można jeść winogrona. Pojawiają się też pytania o zależność pomiędzy bananami a refluksem. Zdania specjalistów są tutaj podzielone. Powołując się na publikację “Nadkwaśność dieta zasadowa” dra Radosława Kowalskiego i dr Grażyny Kowalskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zalecane jest jedzenie winogron i bananów osobom zmagającym się ze zgagą.

Z kolei mgr inż. Anna Taraszewska z Instytutu Żywności i Żywienia w artykule “Dieta w chorobie refluksowej” wymienia jabłka i banany pośród owoców, które lepiej ograniczyć.

Uściślając, pacjent zmagający się ze zgagą powinien spożywać te owoce, które są przez niego dobrze tolerowane. Jeśli jedzenie bananów nie wywołuje nieprzyjemnych objawów lub nie przyczynia się do ich nasilenia, nie ma przeciwwskazań do ich spożywania.

Jakich owoców unikać przy refluksie?

Specjaliści nie mają wątpliwości co do tego, czego nie jeść przy refluksie. Wśród owoców, które przy refluksie powinny być wyeliminowane pierwsze miejsce zajmują cytrusy - grejpfruty, pomarańcze, mandarynki, cytryny i limonki. 

Cytrusy znane są z tego, że zwiększają czynność wydzielniczą żołądka, co oznacza, że ich jedzenie może przyczynić się do zarzucania treści pokarmowej do przełyku (refluksu), a co za tym idzie do zgagi. Nie oznacza to jednak, że każda osoba, której dokucza refluks, będzie odczuwała nieprzyjemne objawy po zjedzeniu owoców cytrusowych. Warto także dodać, że cytrusy zawierają ważne dla organizmu witaminy, dlatego ich całkowite wykluczenie z diety nie jest wskazane.

Jakie soki można pić przy refluksie?

Pacjentów nurtuje także pytanie odnośnie tego, jakie soki można pić przy refluksie. Jeżeli chodzi o soki owocowe, to zalecenia się takie same jak w przypadku owoców. Niewskazane są przede wszystkim soki z owoców cytrusowych. Dozwolone natomiast są soki z ananasów, brzoskwiń, moreli, gruszek i jabłek, o ile są dobrze tolerowane i nie powodują nasilenia objawów refluksu.

Jeżeli chodzi o soki warzywne, to na liście niezalecanych pojawia się przede wszystkim sok z pomidorów, który nasila czynność wydzielniczą żołądka. Osobom zmagającym się ze zgagą polecany zaś jest sok marchwiowy i buraczany.

Warto zaznaczyć, że soki warto przygotowywać samodzielnie lub wybierać te, które nie zawierają konserwantów.

Zasady diety refluksowej

Nie tylko jedzenie owoców może nasilać lub zmniejszać wydzielanie kwasu żołądkowego. Czego nie jeść, a co jeść przy refluksie? Generalnie dieta refluksowa powinna być lekkostrawna oraz skomponowana z niewielkich posiłków, które należy spożywać regularnie. Ważny jest też sposób przyrządzanie potraw - najlepiej postawić na gotowanie lub duszenie, unikać zaś smażenia. Ponadto należy unikać jedzenia późnym wieczorem, gdyż sprzyja to zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku.

Wśród produktów zalecanych (poza owocami), które hamują wydzielanie soku żołądkowego, znajdują się:

  • oliwa z oliwek,
  • chude wędliny i mięsa,
  • ryby,
  • jaja,
  • marchew,
  • bakłażan,
  • seler,
  • sałata,
  • dynia,
  • kalafior,
  • brokuły,
  • nasiona.

Niewskazane natomiast są następujące produkty, które pobudzają czynności wydzielnicze żołądka:

  • kawa,
  • herbata,
  • alkohol,
  • napoje gazowane,
  • czekolada,
  • ostre przyprawy,
  • pomidory,
  • groch i fasola.

Generalnie należy zachować balans pomiędzy posiłkami nasilającymi a hamującymi wydzielanie soku żołądkowego.

Jeśli pomimo zastosowania się do wyżej opisanych zasad, zgaga występuje, można spróbować ją złagodzić z pomocą środków farmaceutycznych dostępnych w aptekach bez recepty. Nie należy jednak stosować ich długotrwale. Jeśli po miesiącu stosowania objawy nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem.

Autor: Joanna Woźniak

Konsultacja merytoryczna: lekarz gastrolog Ewa Walecka-Kapica

Bibliografia:
1. Dudkowiak Robert, Poniewierska Elżbieta, Rola diety i stylu życia w leczeniu choroby refluksowej przełyku, Family Medicine & Primary Care Review 2012, 14, 4: 586–591.
2. Śmiechowska Maria, Cugowska Magdalena, Rola żywności i żywienia w chorobie refluksowej, Bromat. Chem. Toksykol.– XLIV, 2011, 3, str. 298-304.
3. http://www.izz.waw.pl/ee/szwajcarsko-polski-program-wspopracy-sppw/558-zywienie-w-chorobie-refluksowej [dostęp 28.05.2021].
4. Kowalski Radosław, Kowalska Grażyna, Nadkwaśność dieta zasadowa, Zdrowie i uroda 2015/01/01, s. 50-51.
5. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/70596,dieta-w-chorobie-refluksowej [dostęp 28.05.2021].
6. https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-w-chorobie-refluksowej-przelyku-zalecenia-do-pobrania/ [dostęp 28.05.2021].

Leczenie nawracającej zgagi i refluksu

Produkty na zgagę i refluks

Zobacz również:

Kontroluj zgagę!